تاریخچه باغ فردوس

محله باغ فردوس در قدیم از سمت شمال به پل تجریش از سمت جنوب به پارک وی، از سمت شرق به رودخانه و از سمت غرب به خیابان ولیعصر منتهی شده است. و محدوده ی آن در حال حاضر، ازشمال به میدان تجریش و ابتدای خیابان ولیعصر، از جنوب به بزرگراه مدرس و خیابان فرشته ازشرق به خیابان دربندی و انتهای آفریقا و از غرب به خیابان ولیعصر و پل پارک وی محدود می گردد. در رابطه با محدوده زمانی شکل گیری این محله می توان گفت که این محل محدوده زمانی مشخصی ندارد ولی اینگونه که به نظر میرسد زمان شکلگیری محله در زمان پادشاهان قاجاریه یا شاید قبل از آن می باشد و این محل نز همانند بسیاری از محلات شمیران به دلیل آب و هوای مساعد و دارا بودن زمینهای حاصلخیز کشاورز شکل گرفته است. (جغرافیایی تاریخی شمیرانات - سند هویت محله )
از افراد موثر در شکلگیری این محل میتوان از آقای فخر الدوله و خاندان امینی ها و دیگرانی که درباره ی آنها اطلاعاتی در دست نیست نام برد در قدیم فردی به نام زین العابدین در این محل زندگی می کرده که ایشان را به عنوان بزرگ محل قبول داشتند و بیشتر افراد این محله از نوادگان او هستند . تحول مهمی در این محله اتفاق نیافتاده است فقط مانند بیشتر محلات دیگر شمیران پس از انقلاب جمعیت این محله رو به فزونی گذاشته است . (محمد تقی زاهدی )
در رابطه با ساختمان کالبدی محل میتوان گفت که این محل دارای ساختمان های قدیمی بسیاری است که نشان از قدمت محل دارد به عنوان مثال حمام قدیمی در میدان تختی و آب ابنار واقع در مسجد قائم از این دسته بناها می باشند. از آثار تاریخی این محله ساختمان باغ فردوس مربوط به زمان قاجاریه باغ بزرگ الهیه – باغ نفت- موزه دکتر حسابی – باغ موزه ایران – مسجد قائم و مسجد فرشته را میتوان نام برد که شرح مختصری از تاریخچه و سیر تحولات ساختمان باغ فردوس نیز داده خواهد شد. از میدانگاه های اصلی این محل که از گذشته وجود داشته است و مرکزیت محله در اطراف ان شکل گرفته است میتوان چهارراه دکتر حسابی، میدان تختی و میدان فخر الدوله را نام برد . این محل دارای سه قنات فخر الدوله در داخل باغ فخرالدوله و قنات قلاب واقع در خیابان طوس و قنات فردوس واقع در خیابان ولیعصر می باشد که هنوز نیز با گذشت زمان به دست فراموشی سپرده نشده اند. در خصوص وجه تسمیه این محل می توان گفت که قنات فردوس به دلیل اهمیت و پر آبی آن در زمان گذشته و وجود باغهای زیاد اطراف آن دلیل اصلی نامگذاری این محل به باغ فردوس می باشد. از چهره ها ی قدیمی و معروف این محل میتوان به سپه سالار تنکابنی و میرزا علی خان مدیر مدرسه شاپور تجریش و شازده های قاجاری و مرحوم دکتر حسابی و مرحوم جهان پهلوان تختی اشاره نمود. (محمد تقی زاهدی – فاطمه زاهدی)
ساختمان باغ فردوس در زمان نظام الدوله وزیر دارایی ناصر الدین شاه ساخته شده و منزل معیر الممالک همسر خانم عصمت الدوله دختر ناصرالدین شاه بود. در قسمت شمال آن که در حال حاضرچمن کاری وکتابخانه می باشد قبلا استخر بزرگی بود و اطراف آن نیز درختان کهن سال چنار وجود داشته که هنوز نیز تعدادی از آنها موجود است و در قسمت جنوب ساختمان فضای نسبتا بزرگ دیده می شود کل زمین پله کانی است در زمان پهلوی اول این ساختمان محل دبستان شاپور بود که امروزه سینما می باشد . در سال 1330 ساختمان باغ فردوس در اختیار وزارت فرهنگ قرار گرفت و کارهای هنری آن زمان دراین محل انجام میشد .در حال حاضر نیز این ساختمان در اختیار وزارت ارشاد می باشد . سپهبد امیر احمدی که اولین سپهبد ایران در زمان پهلوی بوده که ایشان به همراه چند نفردیگر جلوی چند تکه شدن ایران را گرفتند در ساختمان اصلی باغ فردوس سکونت داشتند.(سند هویت محله)


مراجع
اسنادی (منطبق با جدول مراجع اسنادی):

جغرافیایی تاریخی شمیرانات
سند هویت محله

شفاهی (منطبق با جدول مصاحبه های انجام شده):


1- محمد تقی زاهدی
2- فاطمه زاهدی